ku naszemu zaskoczeniu temat tajnego nauczania w Zaklikowie wywołał wśród Was duże zainteresowanie. Oczywiście spodziewaliśmy się, że znajdzie on grono odbiorców, ale chyba wasze zaciekawienie przerosło nasze oczekiwania. Tym prędzej spieszymy z II częścią. Miłej lektury!
Wśród kolejnych miejsc na zaklikowskiej mapie, w których potajemnie nauczano znajdziemy aptekę na placu Sienkiewicza, która w 1885 roku została założona przez Juliana Łuczyńskiego. Niemal od początku XX wieku apteka należała do Władysława Słubickiego. Był on jej trzecim właścicielem, obecnie apteka wciąż pozostaje w jego rodzinie.
Z notatki Feliksa Ciesielskiego zawartej w pracy Pani Ireny Sapińskiej: "w czasie okupacji 1939-1944 aptekarz, pan Władysław Słubicki wspomagał ruch oporu w potrzebne oddziałom partyzanckim AK, AL, GL leki i opatrunki. Natomiast córka jego Wanda Bawankiewicz była współorganizatorką tajnego nauczania."
Wanda Bawankiewiczowa wspominała: "W czasie okupacji, jako magister farmacji, konsultowałam w zakresie szkoły średniej z chemii i egzaminowałam z tego przedmiotu na kompletach tajnego nauczania w Zaklikowie."
Według relacji Teresy Gadamskiej z Bawankiewiczów (córki Pani Wandy): "z opowiadań Mamy pamiętam, iż lekcje często odbywały się w naszej aptece albo w piwnicy aptecznej. Pamiętam też Pana Miłosza Sołtysa jak schodził do piwnicy, [...] nie wiem gdzie odbywała się matura ale pamiętam Mamę wieczorami nad książkami, gdy przygotowywała ten egzamin. Czasy odległe, ale zawsze aktualne ze względu na bohaterskie postawy zarówno nauczycieli, jak i uczniów."
Apteka rodziny Bawankiewiczów |
"Tajne nauczanie organizował Miłosz Sołtys, były wizytator Okręgu Śląskiego w Katowicach." Miłosz Sołtys został wysiedlony z Katowic wraz z rodziną. "Zakres jego działalności obejmował też dalsze okolice, ale Zaklików był miejscem, gdzie odbywały się matury. Cała działalność prowadzona była w mieszkaniu państwa Sołtysów, w domu Walentego Rysia przy ul. Rozwadowskiej. Zakonspirowano ją tak doskonale, że Niemcy nigdy nie wpadli na jej ślad." Z tego też powodu Wanda Bawankiewicz nie znała nazwisk wielu przybywających na egzamin uczniów i profesorów. Wśród profesorów wskazała następujące nazwiska: Miłosz Sołtys, Wincenty Twardy-Meredyński, Stefan Słapczyński, Danuta Szulczewska, Eligiusz Batorski i Wincenty Rzymowski, przedwojenny rektor Wyższej Szkoły Dziennikarskiej, który mieszkał w Lipie.
Miłosz Sołtys został aresztowany i zginął w obozie Mittelbau-Dora w Turyngii w Niemczec. "W czasie badań, mimo stosowanych przez gestapo tortur, nikogo nie wydał."
Dom należący niegdyś do Walentego Rysia |
Innym miejscem, gdzie odbywały się tajne spotkania
był dom Jadwigi Zakościelnej przy ul. Ciemnej. "Wynajęła ona połowę domu
dziedzicowi o nazwisku Mikiewicz i to mieszkanie służyło jako miejsce spotkań
uczących się chłopców." Ten wyjątkowy dom z kamienia wyróżnia się wśród
pozostałych na ul. Ciemnej (zdjęcie poniżej).
Osobą niewątpliwie zasłużoną dla szkolnictwa w
Zaklikowie był Adam Sapiński. On również nauczał na tajnych kompletach szeregu
przedmiotów. Jedna z uczennic Teresa Batorska wspominała natomiast lekcje
śpiewu: "A jak miłe i wzbogacające były lekcje śpiewu profesora Adama Sapińskiego,
a zwłaszcza próby chóru szkolno-kościelnego! W czasie śpiewania profesor
Sapiński podchodził do ucznia lub uczennicy i pilnie słuchał, czy nie fałszuje,
czy ma poczucie rytmu i pamięć muzyczną. Nasz mistrz wyposażył mnie oraz innych
na całe życie w bogactwo pieśni religijnych, patriotycznych, ludowych o
ciekawej melodii i rytmice, często mało znanych." Dom profesora
Sapińskiego także leżał na mapie miejsc tajnego nauczania.
niegdyś dom Adama Sapińskiego |
Pani Irenie Sapińskiej udało się w swej pracy nad tajnym nauczaniem dotrzeć do mgr Danuty Szulczewskiej z Poznania. "Profesor Szulczewska została wraz ze swoją rodziną wysiedlona z Poznania w 1941 roku do powiatu kraśnickiego. Najpierw mieszkała w okolicach Kraśnika, a od 1942 roku w Irenie koło Zaklikowa. Wówczas spotkała w Irenie Miłosza Sołtysa, którego znała z czasów przedwojennych. Była zatrudniona w leśnictwie. Dopiero w 1943 roku zamieszkała z rodziną w Zaklikowie. Pani Szulczewska kilkakrotnie prowadziła w Zaklikowie zajęcia z literatury.
Wypowiedzi jej są bardzo spójne, stąd pozwolę sobie w większości je zacytować:
"Pan Miłosz spytał mnie czy zgodzę się przystąpić do akcji tajnego nauczania w Komisji Egzaminacyjnej na poziomie szkoły średniej. Określił, że jest to akcja ściśle tajna, odpowiednio zatwierdzona przez tajne kuratorium w Lublinie. [...] Wyraziłam zgodę na przynależność do tej komisji. Ta działalność mogła być bardzo ograniczona. Nie wchodziło w rachubę żadne regularne nauczanie. Miałam oczekiwać na wezwanie w razie potrzeby. Miał się ktoś zgłosić do mnie pod umówionym hasłem. Od tamtych czasów minęło z góra pięćdziesiąt lat do chwili, kiedy to piszę i tego hasła nie pamiętam." Warunki w jakich przyszło jej egzaminować nie były łatwe. "Dwukrotnie miałam przeegzaminować członków partyzantki. Pan Sołtys poinformował mnie, że przyjedzie po mnie bryczka, powożący powie hasło i zawiezie mnie do lasu, gdzie będzie czekał młody kandydat do egzaminu. Dwa takie maturalne egzaminy odbyły się w głębi lasu. O wynikach powiadamiałam pana Sołtysa. Żadnych nazwisk nie znałam. [...] Komisja przestała istnieć po aresztowaniu i śmierci pana Miłosza Sołtysa."
Ponadto Pani Szulczewska w swej leśnej chatce w Irenie nauczała grupkę miejscowych dzieci na poziomie młodszych klas podstawowych. Nie ma wątpliwości jak niebezpieczne dla nauczycieli i ich rodzin oraz młodzieży było tajne nauczanie w okresie okupacji.
NAUCZYCIELE
Poniżej przedstawiam listę nauczycieli tajnego nauczania, którzy
nauczali na obszarze obecnej Gminy Zaklików. Według kroniki Adama Sapińskiego
"w działalność tajnego nauczania w Zaklikowie zaangażowanych było ogółem
27 nauczycieli, z tego 17 w szkolnictwie średnim i 10 w podstawowym".
Analizując pracę Pani Ireny Sapińskiej i przytoczone w niej wspomnienia różnych
osób poszerzyłam tę listę o kolejne pojawiające się nazwiska, które również w
tajnym nauczaniu miały swój udział.Nauczyciele tajnego nauczania realizujący program szkoły średniej w latach 1939 - 1944 w Zaklikowie:
- Bagiński Zygmunt - nauczyciel wysiedlony z Poznańskiego, nauczał geografii i fizyki
- Batorska Otylia – profesor, uczyła j. francuskiego (mąż Eligiusz Batorski)
- Batorski Eligiusz – nauczał biologii i chemii
- Batorski Wacław
- Bawankiewicz Karolina Wanda – uczyła chemii i egzaminowała z tego przedmiotu
- Bielecka Maria – uczyła geografii
- Meller Władysław
- Nagórska Anna – uczyła języków obcych
- Piotrowski Kazimierz Józef – dr historii, wysiedlony z Sieradza, nauczał wszystkich przedmiotów objętych programem gimnazjalnym i licealnym
- Polański Stefan – ukończył seminarium nauczycielskie, uczył matematyki i redagował tajną gazetkę „Polska żyje” głównie z nasłuchu londyńskiego radia
- Rzymowski Wincenty - przedwojenny rektor Wyższej Szkoły Dziennikarskiej, który mieszkał w Lipie
- Sapiński Adam – kierownik Szkoły Powszechnej w Zaklikowie, nauczał szeregu przedmiotów objętych programem nauczania, uczył także śpiewu i prowadził chór
- Słapczyński Stefan – posiadał wyższe wykształcenie klasyczne, studiował w Rzymie, władał wieloma językami obcymi, uczył łaciny, j. niemieckiego, historii starożytnej
- Sołtys Miłosz – były kurator Okręgu Szkolnego Katowickiego wysiedlony z Katowic, uczył geografii oraz nauk o Polsce i świecie współczesnym, aresztowany w trakcie pacyfikacji Zaklikowa 8 lipca 1943 r. i wywieziony wraz z 450 mężczyznami powyżej 15 roku życia, zginął w obozie Mittelbau-Dora, założonym w pobliżu Nordhausen w Turyngii w Niemczech
- Szcib Jan – absolwent szkoły średniej, zamieszkały w Zaklikowie
- Szulczewska Danuta – uczyła j. polskiego i literatury polskiej,wysiedlona z Poznańskiego
- Twardy-Meredyński Wincenty – dr z Krakowa, który przybył do Zaklikowa w 1942 roku, uczył historii, był Dyrektorem gimnazjum w Zaklikowie, został zamordowany
Do
nauczycieli tajnego nauczania należeli także:
- Dębniak Jan – nauczał goegrafii, uczył i mieszkał w domu rodziny Pękalskich w Zaklikowie przy ul. Sandomierskiej
- Gerusówna Maria - nauczała w Zaklikowie
- Madej Ksawery – nauczał matematyki i przyrody w swoim domu w Zaklikowie na rogu ul. Kościelnej i Ogrodowej
- Mikowie Eustachia i Adam - nauczali w Zdziechowicach, Adam Mika w 1943 roku został zamordowany
- Procajło Wilhelm i Anna – uczyli w Kolonii Łysaków na poziomie szkoły podstawowej historii, geografii i j. polskiego
- Ryński Roman
- Twaróg Józef - kierownik szkoły w Zdziechowicach
- Zakościelny Ignacy – uczył przedmiotów zakazanych przez Niemców oraz gry na gitarze, mandolinie i skrzypcach
Ponadto w
pracy Pani Sapińskiej wspomniano o:
- sierżancie Kiełbowiczu – do 1939 roku służył zawodowo w jednostce wojskowej w Wilnie, a po kampani wrześniowej ukrywał się wraz z rodziną w Zaklikowie – uczył przysposobienia obronnego (zajecia trwały rok)
- Edwardzie Wartzkim - został wymieniony wśród "czterech bardzo zasłużonych, niezwykle aktywnych nauczycieli tajnego nauczania", którzy zginęli w okresie okupacji.
Wielkim poświęceniem i odwagą wykazywali się również uczniowie tajnego nauczania. Udział w tajnych zajęciach wymagał niezwykłej determinacji i dojrzałości. W przekazywanych przeze mnie informacjach nie zawarłam jednak nazwisk uczniów wspomnianych w opracowaniu Pani Sapińskiej. Nie jest to wyraz mojej ignorancji, lecz raczej braku pewności co do zgody na ich publikację oraz konieczności okrojenia udostępnionych mi materiałów na temat tajnego nauczania w Zaklikowie, które są dosyć obszerne.
W III części znajdziecie między innymi mapkę narysowaną odręcznie przez Panią Irenę Sapińską, wskazującą na miejsca tajnego nauczania w Zaklikowie, poznacie kolejne miejsca, w których nauczanie się odbywało oraz historię, która udowadnia, że nauczanie można było przypłacić nawet życiem.